صفحه اصلی | اخبار | سیاسی | پژوهشی | پرورشی | اجتماعی | نیروی انسانی | تربیت بدنی | حلقه های صالحین | پایگاه های بسیج | تصاویر | بخش نامه ها | کلام آسمانیان | استفتائات | بصیرت

جاي خالي اصل 30 قانون اساسي

بازدید » 3 715        

در روزهاي پايان سال تحصيلي، روزهاي دريافت كارنامه و ثبت‌نام سال تحصيلي جديد، استرس و دلهره از پرداخت اجباري هزينه‌هاي خارج از ضوابط مدرسه به دل برخي والدين دانش‌‌آموزان راه مي‌يابد.

ناگفته نماند كه در اين ميان، مدارس بيشماري نيز هستند كه بر اساس ضوابط و قوانين حركت كرده و به هيچ عنوان خانواده‌ها را تحت فشار قرار نمي‌دهند؛ بر اين اساس، خبرگزاري فارس در اين گزارش ضمن انتشار گلايه‌هاي برخي والدين، به انتشار نكات مثبت و تلاش‌هاي دلسوزانه برخي مسئولان مدارس كه در گفت‌وگو با والدين دانش‌آموزان مطرح شده است، مي‌پردازد.

 

 

 

 

 

 

* با اراده و علاقه خود به مدرسه كمك كرده‌ام

محمدعلي خراطيان، 50 ساله و مدير داخلي يك رستوران بيان مي‌دارد: دخترم در مدرسه دولتي درس مي‌خواند و معمولاً در يك ماه اول سال مبلغي را به عنوان كمك دريافت مي‌كنند ولي پرداخت اين هزينه كاملاً اختياري است.

وي مي‌افزايد: دخترم 5 سال است كه در مدرسه "شهيد دستغيب " در منطقه 3 درس مي‌خواند و تاكنون دچار مشكلي در خصوص دريافت وجه در مدارس نشده‌ايم.

خراطيان در ادامه با اشاره به اينكه گاهي مبلغ ناچيزي را به عنوان شيريني به سرايدار مدرسه پرداخت كرده‌ام، عنوان مي‌دارد: اين اقدام را با اراده و علاقه خود انجام داده‌ام و از رفتار و نحوه آموزش پرسنل مدرسه بسيار راضي هستم.

* از رفتار خوب و شايسته پرسنل مدرسه هر سه پسرم بسيار راضي هستم

هدايت‌الله رستمي 40 ساله كه شغل او فروش لوازم جانبي كامپيوتر است، اظهار مي‌دارد: مسئوليت پيگيري تحصيل فرزندانم با همسرم است اما طي 3 مرتبه‌اي كه براي گرفتن كارنامه فرزندانم به مدرسه‌شان رفته‌ام هزينه‌اي از من نخواستند.

وي با بيان اينكه فرزند بزرگش سال اول دبيرستان است و در مدرسه غير انتفاعي "انديشه صفا " درس مي‌خواند، مي‌گويد: گاهي به دلخواه مقدار ناقابلي هزينه به سرايدار مدرسه پسرهايم داده‌ام كه اين هم از روي علاقه‌ام بوده است و از آنها سپاسگذارم كه در مدرسه بسيار زحمت مي‌كشند.

رستمي با اشاره به اينكه فرزندانم در منطقه 11 تحصيل مي‌كنند، ادامه مي‌دهد: در مورد شهريه مدرسه غير انتفاعي پسر بزرگم، پرسنل مدرسه نصف هزينه‌اي را كه بايد بگيرد، نمي‌گيرد اما در مورد دو پسر كوچكم تا به حال به مدرسه هر كدام كمتر از 100 هزار تومان پرداخت كرده‌ام البته دليل پرداخت همين هزينه هم به دليل شركت در كلاس‌هاي تقويتي، بازسازي مدرسه و اردو بوده است.

وي با اشاره به اينكه مجموعاً از رفتار و نحوه آموزش به فرزندانم بسيار راضي هستم، ادامه مي‌دهد: از رفتار خوب و شايسته پرسنل مدرسه هر سه پسرم بسيار راضي هستم و به آنان اختيار كامل هر نوع برخورد تربيتي را داده‌ام چرا كه سيستم مديريتي مدرسه پسرهايم از راه دوستي است و تا به حال هيچ بدرفتاري نديده‌ام.

* اجباري در پرداخت كمك به مدرسه دخترم نداشتم

شراره خالقي 34 ساله كه شغل او معلم خصوصي است، مي‌گويد‌: در طول سال از والدين مدرسه دخترم كه كلاس پنجم است مي‌خواهند هزينه‌اي را به عنوان كمك به مدرسه و به صورت قسطي پرداخت كنند اما همه والدين اين هزينه را پرداخت نمي‌كنند.

وي با اشاره به اينكه معمولاً كساني كه توانايي پرداخت كمك به مدرسه را داشته يا كساني كه احساس مسئوليت دارند، مبلغ تعيين شده را پرداخت مي‌كنند، ادامه مي‌دهد: اجباري در پرداخت كمك به مدرسه دخترم نداشتم.

خالقي با بيان اينكه برخي والدين با وجود توانايي لازم از پرداخت كمك به مدرسه امتناع مي‌كنند، عنوان مي‌دارد: ممكن است بسياري از والديني كه شهريه مدرسه را پرداخت مي‌كنند، توانايي بالايي نداشته باشند ولي به دليل احساس مسئوليتي كه دارند مبلغ را پرداخت مي‌كنند.

وي با اشاره به اينكه دخترم در مدرسه "گيو " در منطقه 6 تحصيل مي‌كند، اظهار مي‌دارد: هيچگاه پرسنل مدرسه دخترم براي پرداخت كمك به مدرسه، والدين را اجبار نكردند؛ من هم امسال مبلغ 40 هزار تومان پرداخت كرده‌ام و اگر بتوانم 20 هزار تومان ديگر هم پرداخت مي‌كنم چرا كه مدرسه سقف 60 هزار تومان هزينه را اعلام كرده‌ است.

*پرسنل مدرسه‌ دخترم به مشكلات تحصيلي فرزندم بسيار اهميت مي‌دهند

خانم عبيري 32 ساله كارمند آموزشگاه زبان اظهار مي‌دارد: مدرسه‌اي كه امسال دخترم را ثبت نام كردم مدرسه دولتي است و هيچ پولي را به صورت اجبار از فرزندم دريافت نكرد‌ند.

وي با اشاره به اينكه از ابتداي سال از والدين خواستند هزينه‌اي به عنوان كمك به مدرسه و سيستم آموزشي پرداخت كنند، بيان مي‌دارد: اين در حالي است كه تا به حال هيچ يك از والدين براي پرداخت اين هزينه تحت فشار نبودند.

عبيري با اشاره به اينكه پرسنل مدرسه دخترم هيچ بدرفتاري با فرزندم نداشتند، ادامه مي‌دهد: دخترم سال دوم راهنمايي در مدرسه‌ "هاجر " و در منطقه سهروردي تحصيل مي‌كند و پرسنل مدرسه‌اش بسيار به مسائل و مشكلات تحصيلي فرزندم اهميت مي‌دهند.


***

* اخذ اجباري پولي بيش از توان والدين

محمد‌رضا همتي 52 ساله و كارگر با اشاره به اينكه دخترش در كلاس پنجم ابتدايي تحصيل مي‌كند، مي‌گويد: بارها زمان دريافت كارنامه، پرسنل مدرسه كارنامه دخترم را به دليل اينكه در طول سال پول كمك به مدرسه را پرداخت نكرده‌ام، نداده‌اند.

وي با بيان اينكه فرزندش در منطقه 11 آموزش و پرورش تهران در حال تحصيل است، ادامه مي‌دهد: با اينكه پول كمك به مدرسه بايد بدون اجبار و در توان فرد باشد ولي مدرسه دخترم به اجبار از والدين هزينه مي‌خواهد و گاهاً نيز اين هزينه در حد توان والدين نيست به عنوان مثال بنده مي‌توانم مبلغ 20 هزار تومان پرداخت كنم ولي مدرسه از من 50 هزار تومان مي‌خواهد.

همتي تأكيد مي‌كند: از مسئولان مي‌خواهم به مسئله دريافت وجه غير اجباري رسيدگي كنند و اين موضوع را جدي بگيرند چرا كه در توان اغلب مردم نيست.

*دبستان پسرم به بهانه نداشتن پرده كلاس مبلغي را از والدين دريافت كرد

مريم رفيعي 32 ساله و خانه‌دار با بيان اينكه پسرش در مدرسه هيئت امنايي تحصيل مي‌كند، بيان مي‌دارد: امسال مبلغ 150 هزار تومان را به عنوان شهريه مدرسه تأيين كردند اما بنده مبلغ 50 هزار تومان از اين هزينه را پرداخت كردم.

وي با اشاره به اينكه سال‌هاي گذشته تمامي شهريه مدرسه را پرداخت مي‌كردم، تصريح مي‌كند: امسال برخي از والدين هيچ مبلغي را پرداخت نكردند و اين در حالي بود كه بنده در شرايط سخت مبلغ شهريه را تهيه مي‌كردم به همين دليل 100 هزار تومان ديگر را به مدرسه ندادم.

رفيعي با بيان اينكه دبستان پسرم به بهانه نداشتن پرده در كلاس نيز مبلغي را از والدين دريافت كرد، اضافه مي‌كند: مدرسه براي پرداخت كامل شهريه اعتراض خاصي نكرد.

* برخي مدارس با وجود دريافت شهريه بالا خدمات خوبي ارايه نمي‌دهند

سعيد پارسا 59 ساله مدير فروشگاه خدمات كامپيوتري با بيان اينكه فرزندش در سال اول دبيرستان تحصيل مي‌كند، مي‌گويد: پسرم در مدرسه غيرانتفاعي درس مي‌خواند و مبلغ 3 ميليون تومان را در طول سال پرداخت‌كرده‌ام.

وي با اشاره به اينكه با پرداخت شهريه به مدرسه موافقم، بيان مي‌دارد: اين موضوع بستگي به سيستم آموزشي، نحوه آموزش و تربيت دانش‌آموزان دارد و بر اين اساس بايد شهريه‌ها نيز فرق داشته باشد اما برخي مدارس با وجود دريافت شهريه بالا خدمات خوبي ارايه نمي‌دهند.

پارسا با اشاره به اينكه از نحوه رفتار و آموزش به فرزندم راضي هستم، ادامه مي‌دهد: شهريه مدرسه فرزندم را كه در يكي از مدارس منطقه ونك درس مي‌خواند طي 5 چك در طول سال تحصيلي پرداخت كرده‌ام.

* پرداخت شيريني به مدرسه در ازاي قبولي دانش‌آموزان به اجبار تبديل شده است

عذرا مؤدب 43 ساله، دانشجو و گريمور اظهار مي‌دارد: بارها پيش آمده است كه مسئولان مدرسه زمان گرفتن كارنامه فرزندم، مبلغي را به عنوان شيريني قبولي دريافت كرده‌اند.

وي با اشاره به اينكه به نوعي پرداخت شيريني براي قبولي دانش‌آموزان اجباري شده است، مي‌گويد: گاهي پيش مي‌آيد خانواده‌هايي كه پول ندارند يا نمي‌خواهند مبلغ شيريني را بدهند به دليل قرار گرفتن در آن شرايط مجبور به پرداخت هزينه مي‌شوند.

مؤدب ادامه مي‌دهد: بنده با اين مسئله مشكلي ندارم اما خيلي‌ از والدين را مي‌بينم كه نمي‌توانند هزينه را پرداخت كنند ولي مجبور به پرداخت آن هستند يا مادرهايي كه سعي مي‌كنند از ازدحام جمعيت استفاده كنند و از لابه‌لاي جمعيت فرار كنند.

وي كه فرزندش كلاس دوم راهنمايي مدرسه دولتي "پژوهش " در منطقه 2 تحصيل مي‌كند، مي‌افزايد: در طول سال مسئولان مدرسه با بيان اينكه بچه‌ها كلاس‌هاي بيكاري يا ساعت خالي دارند و مدرسه اين كلاس‌ها را با پرداخت هزينه به معلم پر كرده است، مبلغي را با اين عنوان از والدين دريافت كردند.

وي با اشاره به اينكه هنگام دريافت كارنامه سال پيش، پرسنل مدرسه فرزندم مبلغ 50 هزار تومان را جهت هزينه كلاس‌هاي خالي و 100 هزار تومان نيز جهت كمك به مدرسه خواستند، اظهار مي‌دارد: اين در حالي است كه خانواده‌هايي كه توان پرداخت آن را ندارند مي‌توانند در طول سال به صورت قسطي پرداخت كنند.

***

* برخورد قانوني با مديران متخلف مدارس

حميدرضا حاجي‌بابايي، وزير آموزش و پرورش در تاريخ سوم خرداد امسال در پاسخ به خبرنگار باشگاه خبري فارس «توانا» در خصوص برنامه آموزش و پرورش براي برخورد با دريافت پول از دانش‌آموزان در هنگام ارايه كارت ورود به جلسه امتحان يا كارنامه پايان سال اظهار داشت: در اين رابطه اقدامات نظارتي بايد مانند سال قبل دنبال شود و البته در سال گذشته نيز مشكلات خيلي كمتر شد و اگر مواردي از اين قبيل وجود دارد اعلام شود تا پيگيري كنيم.

وي همچنين در رابطه با موضوع دريافت وديعه ثبت نام در برخي از مدارس دولتي نيز گفت: اين روال بايد اصلاح شود و اگر كسي در اين تخلف، عمد داشته باشد قطعاً از طرف آموزش و پرورش با وي برخورد قانوني صورت مي‌گيرد.

حاجي بابايي تصريح كرد: دريافت پول از دانش‌آموزان بابت مصرف انرژي نيز ممنوع است و اگر مدرسه‌اي مشكل قبض آب و برق داشته باشد بايد با كمك اداره آموزش و پرورش آن را حل كند.

***

* آموزش و پرورش نظارت قوي ندارد

عزت الله دهقان عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» با اشاره به اينكه مدارس اجازه دريافت هيچ هزينه‌اي را ندارند، اظهار مي‌دارد: اگر مدارس و آموزش و پرورش مطيع وزير آموزش و پرورش هستند؛ به گفته وي هيچ مدرسه‌اي به هيچ وجه و به هيچ عنوان حق دريافت هزينه‌اي را ندارد.

وي ادامه مي‌دهد: در صورتي كه والدين دانش‌آموزي به صورت اختياري تمايل دارد هزينه‌، شيريني‌ يا هديه‌اي را به مستخدم يا پرسنل مدرسه هنگام دريافت كارنامه بدهد، اشكالي ندارد اما نبايد اجباري باشد.

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در ادامه با اشاره به اينكه هيچ مدرسه‌اي حق دريافت اجباري هيچ هزينه‌اي را ندارد، ادامه مي‌دهد: اين مسئله اقدام اشتباهي است و چندين‌بار هم شنيده‌ام كه وزير آموزش و پرورش به شدت گوشزد كرده‌اند كسي حق دريافت هزينه‌اي را ندارد.

وي با اشاره به اينكه متأسفانه نظارت آموزش و پرورش نظارت قوي نيست، بيان مي‌دارد: اگر نظارت اين ارگان نظارت قوي بود نبايد اين مشكل در برخي مدارس ديده مي‌شد.

* برخورد آموزش و پرورش با تخلفات مدارس آرامش مردم را در پي خواهد داشت

نورالله حيدري دستنايي، عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در همين خصوص با تأكيد بر اينكه دريافت هزينه در تمامي مدارس دولتي ممنوع است، مي‌گويد: در اصل 30 قانون اساسي كاملاً تصريح شده است كه تحصيل در آموزش و پرورش تا پايان دوره متوسطه رايگان است.

وي در ادامه بيان مي‌دارد: مدارس غيردولتي يا مدارس خاص به دليل برگزاري كلاس‌هاي فوق‌العاده و خدمات ويژه بر اساس شرايطي كه آموزش و پرورش تعيين كرده است مي‌توانند مبالغي را به صورت شفاف دريافت كنند.

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس مي‌افزايد: دانش‌آموز يا والديني كه توان مالي مناسبي دارند مي‌توانند به صورت اختياري در طول سال هزينه مورد نظر خود را پرداخت كنند.

وي با بيان اينكه در مدارس دولتي تحت هر عنواني دريافت هر نوع هزينه اجباري تخلف است، تصريح مي‌كند: وزير آموزش و پرورش موضع خوبي داشت و اعلام كرد كه با چنين تخلفاتي برخورد مي‌شود.

حيدري دستنايي در ادامه عنوان مي‌دارد: مدارس اجازه دريافت اجباري هزينه‌اي را با عنوان ساخت و ساز مدرسه، هزينه‌هاي تايپ و تكثير سؤالات امتحاني، فعاليت‌هاي پرورشي، هنري، فرهنگي يا اردويي را ندارند.

وي با اشاره به اينكه دريافت هزينه‌ها به هر عنوان بايد در چارچوب مقررات آموزش و پرورش باشد، ادامه مي‌دهد: تخلفات مربوط به دريافت هزينه‌ها را در طيف وسيعي نمي‌دانم و معتقدم كه اين تخلفات به صورت نادر است ولي اگر اين موارد نادر نيز ريشه‌كن و برطرف نشود كليت آموزش و پرورش را زير سوال مي‌برد و وزير آموزش و پرورش بايد همان‌گونه كه به صورت جدي مسائل را پيگيري مي‌كند عملاً و براي هميشه با اين تخلف برخورد كند.

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس اضافه مي‌كند: هيچ اشكالي ندارد در صورتي كه تخلفي مورد تأييد آموزش و پرورش قرار گرفت با آن مسئله برخورد جدي شود چرا كه همين موارد نادر نيز نگراني‌هايي را براي والدين ايجاد مي‌كند بنابراين برخورد با تخلفات مدارس آرامش مردم را در پي خواهد داشت.مطالب مرتبط :
 • تحصيل در نوبت صبح از حقوق دانش‌آ‌موزان است
 • براي حذف كنكور کاری انجام نشده است
 • كاهش دبستان‌هاي دونوبته تهران به 153 مدرسه
 • صدور كارت‌"بيمه طلايي" فرهنگيان طي 10 روز آينده
 • دلايل وزير آموزش و پرورش براي تعطيلي پنج‌شنبه • نام:
  ایمیل:
  نظر شما:
  کد امنیتی: عکس خوانده نمی شود

  ورود کاربران

  شناسه کاربری :
  رمز عبور :

  اوقات شرعی  نظرسنجی

  از خدمات سایت رضایت دارید؟