صفحه اصلی | اخبار | سیاسی | پژوهشی | پرورشی | اجتماعی | نیروی انسانی | تربیت بدنی | حلقه های صالحین | پایگاه های بسیج | تصاویر | بخش نامه ها | کلام آسمانیان | استفتائات | بصیرت

براي حذف كنكور کاری انجام نشده است

بازدید » 2 088        

علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي صبح امروز (پنجشنبه) طي سخناني در بيست و هشتمين اجلاس 3 روزه آموزش و پرورش مناطق كشور كه در محل سالن اجلاس سران در حال برگزاري است، اظهار داشت: انتظار ما اين است كه وقتي فرهيختگان آموزش و پرورش گردهم مي‌آيند اين نشست رهيافت پرثمري داشته باشد و ما منتظريم كه از نظرات اين فرهيختگان براي آموزش و پرورش استفاده كنيم.

 

 

 

 

 

 

 

وي افزود: آموزش و پرورش و تربيت جايگاه اين وزارتخانه را انصافا به يك جايگاه ركني و مؤثر در نظام تبديل كرده است.

رئيس مجلس با بيان اينكه وزارت آموزش و پرورش از نظر تاثيرگذاري در بطن كار و توسعه در كشور با ساير وزارتخانه‌ها متفاوت است، تصريح كرد: وزارت آموزش و پرورش يك وزارتخانه مؤثر در آينده كشور است و به همين دليل بايد به جايگاه اين وزارتخانه در تصميم‌گيري‌ها و تصميم‌سازي در اجرا توجه شود.

به گفته وي به دليل بافت نيروي انساني كه در آموزش و پرورش وجود دارد، هميشه توجه به اين وزارتخانه بسيار اهميت دارد كه در مجلس شوراي اسلامي نيز همكاراني از اين وزارتخانه حضور دارند كه بدنه بسيار قوي در مجلس براي اين امر تشكيل شده است. لذا زمينه براي حل مشكلات اين وزارتخانه وجود دارد و بايد كارهاي كارشناسي درباره آينده اين وزارتخانه و ساماندهي آموزش و پرورش تدوين شده و در اختيار مسئولين مربوطه قرار گيرد تا آنها براي حل مشكلات اين وزارتخانه كمك كنند.

لاريجاني بر همين اساس يادآور شد: من واقعا احساس مي‌كنم كه فضاي حل مشكلات وزارت آموزش و پرورش در كشور وجود دارد و مسئولان اين وزارتخانه مي‌توانند از اين فضا بيشترين استفاده را ببرند كه يكي از كارهاي مهم داشتن يك سند راهبردي براي آموزش و پرورش و تربيت در كشور است كه در حال حاضر سند تحول اين وزارتخانه در شوراي عالي انقلاب فرهنگي در حال تدوين شدن بوده و بررسي آن رو به اتمام است كه فكر مي‌كنم در سال جاري بررسي اين سند بسيار مهم به اتمام مي‌رسد كه به نظر بنده ساير بخش‌هاي كشور بايد برنامه‌هايشان را طبق اين سند سامان دهند.

وي همچنين يادآور شد:‌ تلاش‌هاي خوبي در مجلس براي ساماندهي وزارت آموزش و پرورش انجام شده و قوانين مناسبي در اين زمينه به تصويب رسيده است.

لاريجاني در ادامه دانشگاه فرهنگيان را يك ظرفيت بسيار مهم دانست و متذكر شد: ‌بايد در آموزش و پرورش از اين دانشگاه صيانت شود و بايد به مشكلات برخي نيروهاي اين دانشگاه كه رسمي نيستند نيز رسيدگي شود چرا كه ممكن است مشكلاتي را براي مديريت به وجود آورد و بايد به اين نكته نيز توجه كرد كه نيروهاي اين دانشگاه براي تربيت دانش‌آموزان آينده آماده مي‌شوند. بنابراين توجه به مشكلات آنان امري ضروري است.

رئيس دستگاه قانونگذاري كشورمان در ادامه سخنانش با ذكر اين نكته كه دانشگاه فرهنگيان يك تصميم بسيار مهم است كه احتياج به مراقبت دارد، گفت: بايد از اموري كه اين دانشگاه را تخريب مي‌كند، پرهيز شود.

لاريجاني با اشاره به برخي مشكلات آموزش و پرورش و موضوع مقاوم سازي مدارس كشور، گفت: مجلس شوراي اسلامي تا جايي كه امكان داشت، در قانون برنامه پنجم توسعه كشور و قانون بودجه 90، براي حل مشكلات اقتصادي آموزش و پرورش، مشكل كمبود مدارس و مقاوم سازي مدارس در كشور، گام‌هاي بسيار بلندي برداشت.

وي اضافه كرد: اگر مسئولان كشور ما وزارت آموزش و پرورش را داراي يك جايگاه بسيار مهم در توسعه كشور مي‌دانند، بايد نقش اين وزارتخانه در تصميم‌گيري‌هاي مربوط به توسعه كشور بيشتر و عميق‌تر شود.

رئيس مجلس در ادامه از مشكل كمبود مدارس در كشور سخن به ميان آورد و گفت: گاهي اوقات در كشور شهرك‌هاي مسكوني احداث مي‌شود كه در مردم به آنجا مي‌روند تا زندگي كنند در حالي كه براي ساخت مدرسه براي شهرك‌هاي مذكور فكر يا برنامه‌ريزي نمي‌شود كه نتيجه آن به وجود آمدن مشكل كمبود مدارس در كشور مي‌شود. در حالي كه مردم مي‌خواهند در اين شهرك‌ها زندگي كنند و با اين مشكلات وقت زيادي از اولياي دانش‌آموزان براي به مدرسه رفتن فرزندانشان صرف مي‌شود. بنابراين بايد به نسبت شهرك‌هاي مسكوني كه ساخته مي‌شود، مدارس نيز ايجاد شوند تا اين مشكلات به وجود نيايد.

به گفته لاريجاني اگر از ابتداي ساخت اين شهرك‌هاي مسكوني در كشور، وزير آموزش و پرورش و ساير مسئولين اين وزارتخانه در نظارت و برنامه‌ريزي توجه داشته باشند، اين گونه مشكلات پيش نمي‌آيد.

وي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به مشكلاتي كه برگزاري آزمون سراسري كنكور در كشور دارد، گفت: بايد به مقررات در كشور توجه شود و اگر به موقع به مشكلات توجه مي‌شد، شايد امروز جريان آموزش و پرورش در كشور زنده‌تر مي‌شد؛ كنكور يك موضوع مهم در كشور ماست كه بايد به آن توجه شود. چرا كه دانش‌آموزان بعد از گذراندن دوران راهنمايي، در اضطراب كنكور هستند و ما بايد به اين مسئله توجه كنيم.

رئيس قوه مقننه كشورمان كنكور را داراي دو مشكل دانست و گفت: در آزمون كنكور به دروس عمومي كمتر توجه مي‌شود چرا كه ضريب كمتري دارد و دروس تخصصي بيشتر مورد توجه قرار مي‌گيرد و دانش‌آموزان زماني كه خودشان را براي آزمون كنكور آماده مي‌كنند، تبديل به افراد حرفه‌اي در تست‌زني مي‌شوند و بعد از قبولي در كنكور نيز كتاب‌ها را كنار مي‌گذارند يعني به افراد فرزانه‌اي در علم تبديل نمي‌شوند.

لاريجاني با بيان اينكه در بسياري از كشورهاي دنيا براي راهيابي افراد به دانشگاه‌ها، مكانيزم‌هاي ديگري طراحي شده است، گفت: بايد وزارت آموزش و پرورش با وزارت علوم همكاري كند تا مشكل كنكور در كشور حل شود چرا كه دانش‌آموزان به خاطر كنكور اضطراب و مشكلات روحي پيدا مي‌كنند و به نظر بنده امتحانات دانش‌آموزان دوران دبيرستان بايد به گونه‌اي برگزار شود كه قابل قبول در سراسر كشور باشد تا افراد شايسته براي ورود به دانشگاه‌هاي كشور انتخاب شوند.

وي با تاكيد بر اينكه شرايط امروز آموزش و پرورش نيازمند تغيير است، گفت: حذف كنكور از سال 92 در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيده است. اما تاكنون خدمات عملي سامان يافته‌اي براي اين امر صورت نگرفته است. در حالي كه مسئولان وزارت آموزش و پرورش و علوم بايد براي حذف كنكور مصر باشند و پاي اين كار بايستند چرا كه امري بسيار مهم است.

رئيس مجلس ادامه داد: زماني كه به موضوع زبان و ادبيات فارسي در دوره‌هاي مختلف نگاه مي‌شود، احساس مي‌شود كه در دهه‌هاي قبل به ادبيات فاخري كشورمان توجه بيشتري مي‌شد اما امروز به اين مسئله توجه لازم و كافي صورت نمي‌گيرد و گويا ادبيات فارسي در كشور ما رسوخ پيدا كرده است و اين يك اشكال است و بايد زبان فارسي كه بسيار پراهميت در زندگي ماست، براي نسل‌هاي آينده تست شود.

علي لاريجاني كه نمايندگي مردم قم در مجلس هشتم را نيز بر عهده دارد، گفت: بايد عقبه فكري دانش‌آموزان در حوزه ادبيات فارسي غني شود و شايد عدم توجه لازم افراد به ادبيات فارسي اشكال در شيوه‌هاي آموزش باشد و اينكه شايد لازم باشد متون را تغيير دهيم.

وي با بيان اينكه در حال حاضر افرادي كه از دانشگاه‌ها فارغ‌التحصيل مي‌شوند، مانند فارغ‌التحصيلان حوزوي نيستند، گفت: بايد رونقي ايجاد شود تا خروجي آموزش و پرورش افراد مسلط بر ادبيات فارسي باشد تا اين ادبيات حفظ شود.

رئيس مجلس از توجه به زبان عربي و انگليسي را از ديگر موضوعاتي دانست كه آموزش و پرورش بايد براي آن برنامه‌ريزي كند، گفت: طبق تعبير شهيد مطهري زبان عربي، زبان ديني و آئين ماست ومسلمانان بايد آن را بياموزند؛ در دنياي امروز باتوجه به جايگاهي كه جمهوري اسلامي ايران دارد، توجه به زبان عربي مي‌تواند براي ارتقا و آينده كشورمان مفيد باشد.

لاريجاني با تاكيد بر اينكه شايد عدم توجه كافي به يادگيري دانش‌آموزان در زبان عربي، تاحدودي مربوط به معلمان باشد، تصريح كرد: خود معلمين كشورمان بايد به زبان عربي توجه كنند و نبايد يادگيري زبان عربي به يك موضوع حاشيه‌اي در آموزش و پرورش تبديل شود و بايد به اين زبان در اين وزارتخانه توجه جدي صورت گيرد كه البته ناگفته نماند كه اين مشكل در زبان انگليسي هم وجود دارد و نسل آينده كشور ما براي تعاملاتي كه خواهد داشت، بايد با زبان انگليسي آشنايي داشته باشد از اين رو به نظر بنده در اين حوزه احتياج به يك بازنگري داريم چرا كه دانشجويان مقاطع كارشناسي ارشد و دكترا نيز در زبان انگليسي مشكل دارند.

وي در بخش پاياني سخنانش لزوم توجه به كتاب‌هاي ديني در آموزش و پرورش را مورد تاكيد قرار داد و گفت: واقعا كتاب‌هاي ديني شخصيت‌ساز هستند از اين رو بايد به اين كتب در آموزش و پرورش توجه شود. چرا كه متون ديني براي آينده افراد بسيار تاثيرگذارند و افراد مي‌توانند بصيرت لازم در دين را از اين كتب دريافت كنند. در حالي كه هم اكنون كتب ديني آن جايگاه لازم خود را ندارد.

رئيس دستگاه قانونگذاري كشورمان همچنين استفاده از روش قرآن در بيان مطالب ديني را يادآوري كرد و گفت: خداوند در قرآن كريم روش بيان مطالب ديني را به خوبي ارائه كرده است وكتب ديني ما بايد مانند قرآن داراي انذار و قصص كوتاه و بلند باشد و بايد از تكنيك‌هاي مختلف قرآني در متون ديني استفاده كنيم تا شايد بتوانيم از نظر محتوا در كتب مذكور جذابيت ايجاد كنيم.

علي لاريجاني در خاتمه برگزاري كلاس‌هاي ديني را نيز از ضروريات دانست و گفت: نبايد كلاس‌هاي ديني خشك باشد و بايد از روش گفت‌وگو در كلاس‌هاي ديني استفاده شود چرا كه به جذابيت اين كلاس‌ها مي‌تواند كمك كند.مطالب مرتبط :
 • كاهش دبستان‌هاي دونوبته تهران به 153 مدرسه
 • ادغام وزارتخانه‌ها آرزوي 25 ساله بود
 • فعال‌سازي انجمن‌هاي اسلامي ضروري است
 • حاجی بابایی:جايگاه معلم بايد معلم لحاظ شود
 • مربیان‌ ضمن خدمت قرآني مي‌بينند • نام:
  ایمیل:
  نظر شما:
  کد امنیتی: عکس خوانده نمی شود

  ورود کاربران

  شناسه کاربری :
  رمز عبور :

  اوقات شرعی  نظرسنجی

  از خدمات سایت رضایت دارید؟