صفحه اصلی | اخبار | سیاسی | پژوهشی | پرورشی | اجتماعی | نیروی انسانی | تربیت بدنی | حلقه های صالحین | پایگاه های بسیج | تصاویر | بخش نامه ها | کلام آسمانیان | استفتائات | بصیرت

  بیاییم معشوق خداشویم6

اميرالمؤ منين عليه السلام در تفسير گفتار خداى عزوجل ((و هر چه به شما رسد از پيش آمدها پس به سبب چيزى است كه فراهم كرده اند دستهاى شما و خداوند در گذرد از بسيارى گناهان )) (سوره شورى آيه 30) فرمود: هيچ پيچ خوردنرگى نيست ، و نه برخورد به سنگى، و نه لغزشگامى ، و نه خراش دادن چوبى، جز بخاطر گناهى ،وهر آينه آنچه را كه خداوند در گذرد بيشتر است ، پس هر كه را خداوند در دنيا به كيفر گناهش شتاب كرد پس ‍ آن خداى عزوجل و والاتر و كريمتر و بزرگوارتر از آنست كه دوباره در آخرت او را كيفر كند.

اصول كافى جلد 4 صفحه 181   

                                                                کانون بسیج فرهنگیان شهیدبهشتی ناحیه 2
همگام با ولایت 9

زندر محیط خانهدلارام شوهر و فرزندانشباشد. مایه ی آرامش زندگی و آسایش محیط خانوادهباشد و در دامن پرمهر و پرعطوفت و با سخنانپرنكتهو مهرآمیزش فرزندان سالمی را از لحاظ روانی تربیتكند. انسانهای بی عقده، انسانهای خوش روحیه، انسانهای سالماز لحاظروحی و اعصاب در دامان اوپرورش پیداكنند و مردان و زنان و شخصیتهای جامعه را به وجود بیاورد

                                کانون بسیج فرهنگیان شهید بهشتی ناحیه 2
بیاییم معشوق خداشویم4

امام حسن عسگری(علیه السلام):

 

 خداوند متعال خطاب به بندگانش می فرماید: ای بندگان من همه شما گناهکار هستید مگر  کسانی را که من از گناه باز دارم. پس هر کسمعتقد باشد که من می توانم او را ببخشم و با این حُسن ظَنبه من، از من طلب مغفرتنماید هر آینه او را می بخشم و برایم گناهان او هر چند زیاد باشد مهم نیست چه اگر همه مخلوقاتماز اول و آخرزنده و مرده و تر و خشک همه جمع شوند و از رحمت منمسئلت نمایند تمام حاجاتایشان را می دهم و ازرحمتوسیع من چیزی کم نمی شود. کلیات حدیث قدسی صفحه 341

  

                                                                کانون بسیج فرهنگیان شهیدبهشتی ناحیه 2
جایگاه امر به معروف و نهی از منکر

* امر به معروف و نهی از منکریکی از فریضه های واجب :
همه باید امر به معروف و نهی از منکر بکنند زیرا امروزه امر به معروف و نهی از منکر، هم مسئولیت شرعی و هم مسئولیت اتقلابی و سیاسی همه ی مردم است.مسئله امر به معروف و نهی از منکر مثل مسئله نماز یاد گرفتنی است و همه  باید آنرا یاد بگیرید.
در جامعه اسلامی در تکلیف عامه مردم امر به معروف و نهی از منکر با لسان است، اما اگر کار به برخورد بکشد آن دیگر بعهده مسئولین است. چیزی که جامعه را اصلاح می کند همین نهی از منکر زبانی است، اگر مردم به آدم بدکار، خلافکار، کسی که اشاعه فحشاء می کند، می خواهد قب گناه را از جامعه ببرد بگویند، و ده یا صد یا هزار نفر و بطور کلی افکار عمومی جامعه روی وجود و ذهن او سنگینی کند این او شکننده ترین چیزهاست. راه مقابله با انحرافات قدرتهای استکباری، پایبندی به اصول، اجرای امر به معروف و نهی از منکر و حرکتهای حزب اللهی است.
*مفهوم امر به معروف و نهی از منکر
امر به معروف یعنی زبان و گفتن است؛ البته یک مرحله قبل از زبان دارد که مرحله قلب است و اگر آن مرحله باشد امر به معروف زبانی، کامل خواهد شد.
*سلامت نظام با امر به معروف و نهی از منکر
امر به معروف و نهی از منکر واجب حتمی است و همه باید از شیوه ها و وسائل مناسب استفاده کنند تا به نتیجه مطلوب برسد . آحاد مردم هم وظیفه دارند با کمال و صلاح، امر به معروف و نهی ار منکر کنند اینروش هاست که نظام را همیشه جوان نگه می دارد. اگر منکری را در شخصی دیدید، او را از این منکر نهی کنید، آنگاه این نظام همیشه تر و تازه و با طراوت و شاداب می ماند.
*چه کسانی  مخاطبین امر به معروف و نهی از منکر
امر به معروف و نهی از منکر مخصوص  عامه مردم است  حتی در سطوح بالا هم شما باید امر به معروف و نهی از منکر کنیدیعنی  همه باید  مخاطب امر به معروف و نهی از منکر قرار می گیرد.
 *حوزه نهی از منکرتا کجا  گستردگی دارد
نهی از منکر در همه زمینه های مهم وجود دارد، مثلاً کارهایی که افراد توانا دستشان می رسد و انجام می دهند؛ همین سوء استفاده از منابع عمومی، همین رفیق بازی در مسائل عمومی کشور، در باب واردات، درباب شرکتها و در باب استفاده از منابع تولیدی و غیره. این آن چیزی است که ممنوع و گناه و حرام است و نهی از آن برهمه کسیانیکه این چیزها را فهمیده اند واجب است، تا فضا برای کسی که اهل سوء استفاده است، تنگ بشود.
* امیر المؤمنین(علیه السّلام) اولین شهید امر به معروف و نهی ازمنکر
امیر المؤمنین(عليه السّلام)، تمام عمر و جان مبارک خود را بر اساس این کار گذاشت.
*تهاجم فرهنگى ونقش بسیج
 دشمن از راه اشاعه‌ى فرهنگ غلط - فرهنگ فساد و فحشا - سعى مى‌كند جوانهاى ما را از ما بگيرد. كارى كه دشمن از لحاظ فرهنگى مى‌كند، يك "تهاجم فرهنگى" بلكه بايد گفت يك «شبيخون فرهنگى» يك «غارت فرهنگى» و يك «قتل عام فرهنگى» است. امروز دشمن اين كار را با ما مى‌كند. چه كسى مى‌تواند از اين فضيلتها دفاع كند؟ آن جوان مؤمنى كه دل به دنيا نبسته، دل به منافع شخصى نبسته و مى‌تواند بايستد و از فضيلتها دفاع كند. كسى كه خودش آلوده و گرفتار است كه نمى‌تواند از فضيلتها دفاع كند! اين جوان بااخلاص مى‌تواند دفاع كند. اين جوان، از انقلاب، از اسلام، از فضايل و ارزشهاى اسلامى مى‌تواند دفاع كند،این  همان روحيه‌اى كه در بسيجي هاست. بسيجى بايد در وسط ميدان باشد تا فضيلتهاى اصلى انقلاب زنده بماند.
*چه کسانی  بايد از آمر و ناهى شرعى دفاع كنند
چون امر به معروف هم مثل نماز، واجب است پس مأمورين رسمى - چه مأمورين انتظامى و چه مأمورين قضايى بايد از آمر و ناهى شرعى دفاع كنند. همه‌ى دستگاه حكومت ما بايد از آمر به معروف و ناهى از منكر دفاع كند.پس این نکته را بس که  نهج‌البلاغه درباره جایگاه امر به معروف و نهی از منکرمى‌فرمايد: «و ما اعمال البر كلها و الجهاد فى سبيل‌اللَّه عند الامر بالمعروف و النهى عن المنكر الا كنفثة فى بحر لجى.» يعنى امر به معروف و نهى از منكر، در مقياس وسيع و عمومى خود، حتى از جهاد بالاتر است؛ چون پايه‌ى دين را محكم مى‌كند. اساس جهاد را امر به معروف و نهى از منكر استوار مى‌كند.
 تهیه وتنظیم : پریگل بیرانوندی
  بیاییم معشوق خداشویم2

رسول خداصلی الله علیه وآله:

اگر آنقدر خطا کنیدکه خطاهایتان به آسمان رسدوسپس توبه کنید، خداوندتوبه شما را می پذیرد؛ از درگاه اوناامیدنباشید. نهج الفصاحه صفحه 231

   

                                                                کانون بسیج فرهنگیان شهیدبهشتی ناحیه 2
همگام با ولایت 6

   زنمسلمان باید در راه فرزانگی و علم تلاش كند. در راه خود سازی معنوی و اخلاقی تلاش كند. در میدان جهاد و مبارزه،از هر نوع جهادومبارزه ای پیشقدم باشد،نسبت به زخارفدنیا و تجملات كم ارزش بی اعتنا باشد.عفت وعصمت وطهارتش درحدی باشدكه چشمونظرهرزه ی بیگانهرا به خودی خود دفع كند                                             

                                                                                   کانون بسیج فرهنگیان شهید بهشتی

 
ورود کاربران

شناسه کاربری :
رمز عبور :

اوقات شرعینظرسنجی

از خدمات سایت رضایت دارید؟