صفحه اصلي > اخبار > طرح"باران بنفش " عليه معترضان

طرح"باران بنفش " عليه معترضان


22 مرداد 1390. نويسنده: admin

به گزارش خبرنگار ديپلماسي عمومي و جنگ نرم خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه خبري "اينفو وارز "، دولت انگيس همزمان با وقوع اعتراضات در سراسر اين كشور كه به بهانه قتل يك جوان سياهپوست توسط پليس شروع شد، عجولانه دست به اقتباس طرح‌هاي پيشنهادي براي سركوب معترضان زده است.

 

 

 

 

 

 

* پيشنهاد استفاده از اسپري رنگ عليه معترضان

دولت انگليس علاوه بر مسدود كردن شبكه‌هاي توئيتر و بلك بري در زمان ناآرامي‌هاي داخلي، پيشنهاد پاشيدن رنگ روي معترضان خياباني را مطرح كرده است.

* تظاهرات باران بنفش در آفريقا منشا اقدام دولت انگليس

از اين تاكتيك دررژيم آپارتايد آفريقاي جنوبي عليه شورشيان استفاده شده است. رژيم آفريقاي جنوبي در سال 1989 از آب‌پاش براي پاشيدن رنگ روي تظاهرات‌كنندگان مخالف رژيم آپارتايد استفاده كرد؛ افرادي كه رنگي شده بودند سپس شناسايي شده و به عنوان شركت كننده در تظاهرات ضد دولتي دستگير مي‌شدند. اين واقعه به عنوان "تظاهرات باران بنفش " شناخته شد.

* تا كنون دولت‌هاي زيادي از اين اقدام استفاده كرده‌اند

دولت‌هاي ديگر نيز از رنگ براي مشخص كردن و دستگير كردن مردم استفاده كرده است. از اين تاكتيك در كشمير، مجارستان، بنگلادش، اوگاندا، كره جنوبي و اندونزي استفاده شده است.

* كامرون استفاده از باران بنفش را پيش رفتن همگام با پيشرفت‌هاي فناوري مي‌داند

نخست وزير انگليس، ديويد كامرون در پاسخ به سوالي در مورد اين تاكتيك، اظهار كرد: "پليس بايد از تمام فناوري‌هاي موجود استفاده كرده و همگام با پيشرفت هاي نقاط مختلف جهان پيش برود تا بتواند حداكثر تعداد دستگيري را داشته باشد. "

از اين تكنيك براي شناسايي عده كثيري از افراد شركت كننده در تجمعات سياسي استفاده مي‌شود؛ اين درحالي است كه فن مذبور قادر به شناسايي اغتشاشگران و غارتگراني كه در ميان جمعيت عابران و ناظران بر خورده‌اند، نيست.


بازگشت